Close

İp Adresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

IP Adresi Neden Önemlidir?

Siber dünyada bizleri tanımlayan ayırt edici en önemli özellik IP adreslerimizdir. Gerçek dünyadaki adreslerimizden farklı olarak siber dünyada IP adreslerimiz kimliğimizdir. Bunun sebebi siber dünyada yapılan her işlemde IP adreslerinin kullanılması ve ötesinde IP adres kullanılarak yapılan her tür işlemden IP adresinin sahibinin sorumlu olmasıdır.

 

IP Adresinin Ait Olduğu Ülkenin Bulunması

IP adresleri dağıtılırken sistematik  hiyerarşik bir yapı kullanılmaktadır. Bu sistematik yapıda IP adreslerinin hangi ülkeye ait olduğu bilgisi rahatlıkla bulunabilir.

 

Google üzerinden “geo ip” “country ip blocks” anahtar kelimeleriyle yapılacak aramalarda bir ip adresinin hangi ülkeye ait olduğu bilgisi edinilebilir.

Bir IP adresinin hangi ülkeye ait olduğu bilgisi

İp Adresi Hangi Kuruma Ait:

Bir IP adresinin kime, hangi kuruma ait olduğu RIR’ler üzerinden yapılacak sorgulamalarla belirlenebilir. Bu sorgulamalara “whois” adı verilir. Genellikle IP adresleri kurumlara verilir ve kurumda birileri IP adresinin alım işlemlerinden sorumlu olur, whois sorgularında çıkan adresler genellikle IP adresleriyle ilgili bir sorun/talep olduğunda ulaşılabilmek için verilir.

IP Adresi Sahibini Bulma

Yapılan whois sorgusunda IP adresinin hangi kuruma ait olduğu ortaya çıkacaktır. Buradaki kurum bilgilerini kullanarak IP adresinin gerçek sahibi bulunabilir. Internet servis sağlayıcılar 5651 sayılı kanun gereği internet hizmeti verdikleri tüm kullanıcılara ait erişim bilgilerini tutmakla yükümlüdürler. Kanun erişim bilgisini aşağıdaki gibi tanımlamaktadır:

 

Erişim sağlayıcı trafik bilgisi: İnternet ortamına erişime ilişkin olarak abonenin adı, adı ve soyadı, adresi, telefon numarası, abone başlangıç tarihi, abone iptal tarihi, sisteme bağlantı tarih ve saat bilgisi, sistemden çıkış tarih ve saat bilgisi, ilgili bağlantı için verilen IP adresi ve bağlantı noktaları gibi bilgileri,

Erişim sağlayıcı trafik bilgisi: İnternet ortamına erişime ilişkin olarak abonenin adı, adı ve soyadı, adresi, telefon numarası, abone başlangıç tarihi, abone iptal tarihi, sisteme bağlantı tarih ve saat bilgisi, sistemden çıkış tarih ve saat bilgisi, ilgili bağlantı için verilen IP adresi ve bağlantı noktaları gibi bilgiler

 

One Response to İp Adresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  1. Is it something wrong if the breast size goes down during the third trimester?I am 34 weeks pregnant. My breast got bigger after I found my pregnancy: from 34C to 36D. Since last week, I felt my breast got softer and smaller! Is it something wrong??? I changed my diet a little bid and my prenatal vitamins a few days ago… but does it matter??? Have anyone heard someone whose breast got smaller during the third trsetiemr???

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir